TYT-AYT Hazırlık Kursu

tyt ayt hazırlık ankara

 YKS (Yüksek Öğretim Sınavları) sistemi ; TYT (1. Sınav - %40 Ağırlık) ve AYT (2. Sınav - %60 Ağırlık) adı verilen 2 sınavdan oluşan ve sınavların ağırlıkları oranında yapılacak bir hesaplama ile net puanın ortaya çıkacağı bir sistemdir.

tyt ayt dershane kurs

TYT - AYT Hazırlık Kursu Hakkında

TYT - AYT Hazırlık Kursuna başlayacak öğrenciler öncelikle hazırlandıkları sınavla ilgili teknik olarak iyi bilgilendirilmesi gerekmektedir.  Şöyle ki; TYT'de her sorunun puanı eşit oranda hesaplanacaktır.  Üniversiteye yerleşmek isteyen tüm öğrencilerin TYT sınavına iştirak etmesi zorunludur. TYT sonucunda 150 ve üstü puan alan öğrenciler iki yıllık öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarına, 180 ve üstü puan alan öğrenciler dört yıllık öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarını tercih etme hakkını kazanacaklardır. Sınavdan 200 ve üzerinde puan alan öğrenciler isterlerse puanlarını bir sonraki yılda olmak koşulu ile kullanabileceklerdir. TYT sınavı 20 Haziran 2020 Cumartesi gününde gerçekleştirilecektir.

TYT-AYT Sınavları 

tyt ayt

TYT Sınavı (Temel Yeterlilik Testi) üniversiteye giriş sınavlarının ilk bölümünü oluşturmaktadır. Bu sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri‘nden sorular bulunacak olup adaylar özellikle Lise 1. ve Lise 2. sınıf konularından oluşan bir testten sorumlu tutulacaktır. Soru adetleri şu şekildedir:

 • Türkçe 40 soru
 • Matematik 40 soru
 • Sosyal Bilimler 20 soru
 • Fen Bilimleri 20 soru

olmak üzere toplam 120 soru üzerinden adaylar teste tabi tutulacak olup, toplam 135 dakika süre içerisinde TYT (Temel Yeterlilik Testi) tamamlanacaktır. 

AYT sınavında ise Lise 3 ve Lise 4 konularından oluşacak bir test sistemi adaylara sunulacaktır. Ders bazında soru dağılımı aşağıdaki şekildedir.

 • Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler (Tarih-1, Coğrafya-1) 40 soru
 • Matematik 40 soru
 • Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) 40 soru
 • Sosyal Bilimler (Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 40 soru

olmak üzere toplam 160 soru ve 180 dakika süre olarak planlanmıştır.

Dikkat: Öğrenciler hedefledikleri üniversite-bölümlerin hangi puan türünden başarı sağlayan öğrencileri kabul ettiğini önceden öğrenmeli, ve sınavda bu hedefle ilgili alanlardaki soruları cevaplamaları gerekmektedir.  

Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel ve Dil olmak üzere dört puan türü vardır.

Sayısal Eşit Ağırlık Sözel
Matematik ve Fen Bilimleri Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 Türk dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2

AYT sınavı 21 Haziran 2020 Pazar günü sabah oturumunda yapılacaktır.

Dil puanı için ise, 21 Haziran 2020 Pazar günü öğleden sonra yapılacak dil sınavına girmek zorundadırlar.

Adaylar sınav süresince tüm bölümlerdeki soruları cevaplayarak tüm puan türlerinden puanlarının hesaplanmasını sağlayabilirler ancak her alanın puan hesaplanmasında o alana ait bölümlerin sorularının puan katkısı eşit olarak verilmiştir. Bu alana ait olmayan bölümlerdeki soruların çözülmesi asıl alan puan türüne ek bir puan getirmeyecektir. Sadece diğer alanlarla ilgili puanların hesaplanmasını sağlarlar. Örnek olarak sayısal alanda puan türünün hesaplanmasını isteyen bir öğrencinin Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 testini çözmesi ona sayısal puan türünde ek bir puan getirmeyecektir, bu ancak öğrencinin Eşit Ağırlık puanının hesaplanmasına yaramaktadır.

TYT-AYT Hazırlığı için Doğru Kurs Başarı Getirir!

Üçgen Fen Kurs merkezi Ankara Kızılay'da, butik eğitim anlayışı ve yılların verdiği dershane tecrübesi ile üniversite yerleştirme sınavlarına en iyi şekilde hazırlamaktadır. 

TYT ve AYT Kursumuzda öğrencilerimiz için

 • ODTÜ, Hacettepe ve Ankara Üni.'li alanında uzman öğretmen kadrosu
 • Birebir çalışma uygulaması,
 • Öğrenciye özel hazırlanan çalışma sistematiği
 • Özel sınav koçluğu,
 • Zorunlu etüt ve katılım uygulaması,
 • Programlı çalışma,
 • Yeni nesil soru - deneme sınavları, test kitapçıkları
 • Online 7/24 Etüt sistemi

başta olmak başarıyı etkileyen tüm faktörler özenle sağlanmış olup, öğrencilerimizin elde edecekleri başarı maksimize edilmiştir.

Gurur Tablomuz İçin tıklayınız.

üçgen öğrenci kabul ve seviye tespit sınavı